Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAnasayfa  EkspresEkspres  GaleriGaleri  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Quidditch Sistemi ile İlgili Açıklamalar [Mutlaka Okuyun]

YazarMesaj
Elizabéth Adrianna Malfoy
Perfect Li(f)e Yazarı

Kadın
Ruh hali : Quidditch Sistemi ile İlgili Açıklamalar [Mutlaka Okuyun] Heyup7
Kan statüsü : Safkan
Galleon : 12189
Ekspresso Puanı : 41

Quidditch Sistemi ile İlgili Açıklamalar [Mutlaka Okuyun] Empty
MesajKonu: Quidditch Sistemi ile İlgili Açıklamalar [Mutlaka Okuyun]   Quidditch Sistemi ile İlgili Açıklamalar [Mutlaka Okuyun] Icon_minitimeCuma 05 Eyl. 2008, 13:09

Çoğu kişinin bu sisteme yabancı olmasından ötürü, kolaylık sağlamak adına tek tek açıklayacağım hangi mevkinin ne yapması gerektiğini. Öncelikle şimdiki zaman kuralına, tek hamle kuralına ve yaratıcı olmaya dikkat edelim lütfen. Şimdi, yapacağımız maçta her tur bir hamle yapacak oyuncular. Tur dediğim herkes hamlesini yaptıktan sonra ben zar atarak sonuçları belirleyeceğim ve onun doğrultusunda tekrar hamleler yazılacak. Zar attıktan sonra ki zaman; bir tur tamamlanmış olacak. Bahsedilen tur kavramı bu yani.. Şimdi mevkilerin yapması gereken hamleleri yazıyorum;

Kovalayıcılar: Tüm kovalayıcılar quaffle'ı tutmak için hamle yaparlar ve hamle yapan kişilerden zarı en yüksek gelen topu kapar.

Örnek ~ Quaffle'ın serbest bırakılmasıyla birlikte ayağımı zemine sertçe vurarak havalanıyorum ve herkesten önce tutmak için hamlemi yapıyorum.

Bu arada quaffle'ı tutan Kovalayıcılar, her zaman hemen çemberlere fırlatıyorum gibi hamleler yapmayın, maça renk getirmek adına diğer kovalayıcılarla paslaşabilir, artistik hareketler yapabilirsiniz. Bu çok daha hoş görünecektir hayal edince..

Vurucular: İlk önce bludger görmek için yazarlar hamlelerini.

Örnek: Göz bebeklerimle sahayı tarıyorum, bir an önce bi bludger görmeliyim.

Eğer zarları 12 ve üstü gelirse, ikinci turda bludger'a vurmak için hamle yaparlar. Zarları düşük gelirse tekrar bludger görmek için hamlelerini yazarlar ikinci turda. Zarı 12 ve üstü geldi diyelim, sonra ki hamleleri bu şekilde olmalıdır;

Örnek: Tüm gücümle Bludger'a vuruyorum, hedefim Elizabéth. [Benim yazdığımın tamamen aynısını yazmak zorun değilsiniz tabi ki, mutlaka yaratıcılık eklmeye çalışısın cümlelerinize.]

Eğer zarları 15 ve üstü gelirse, Bludger'ları hedefi bulur fakat düşük gelirse boşa sallamış olurlar topu.

Tutucular: Yapacakları şey gayet basit. Kovalayıcı quaffle'ı çembere fırlattığı anda hamlelerini yazacaklar;

Örnek: Lily'nin fırlattığı quaffle'ın orta çemberi hedeflediğini gördükten sonra var gücümle oraya uçuyorum, bu topu geçirmemeliyim.

Bu hamle sonrasında hem Tutucu için hem de topu fırlatan Kovalayıcı için zar atılır. Hangi oyuncunun zarı yüksek gelirse o doğrultu da sonuç verilir. Tutucunun zarı yüksekse; tutucu quaffle'ı tutar, Kovalayıcının zarı yüksekse ; top çemberden geçerek sayı olur. Her sayı sonrasında Quaffle sayıyı yiyen takımın Kovalayıcılarından birinin eline geçer, bunu ben belirleyeceğim..

Arayıcılar: İlk yapmaları gereken hamle, snitch'i görmek için olmalıdır.

Örnek: Hızla sahayı tarıyorum, o küçük altın canavarı önce ben görmeliyim.

Bu turda onlar için atılan zar en az 16 olmalıdır. Aksi takdirde snitch'i göremezler. Zarları 16 ve üstü geldi diyelim, diğer tura yapmaları gereken hamle şu olmalıdır;

Örnek: Olabildiğine konsantre olarak snitch'e uzanıyorum, bu maç bitmeli!

Şimdi ki gelmesi gereken zar ise 18 ve üstü. Bu zarlar gelirse tahmin edeceğiniz gibi; maç biter. Zar düşük gelirse snitch kaçar ve diğer turda onu görebilmek için tekrar hamle yazar Arayıcı; dikkat edin ama dediğime; görebilmek için hamle yazar, tutabilmek için değil. Yani en baştan yapmalı hamlesini..

En son Elizabéth Adrianna Malfoy tarafından Cuma 12 Ara. 2008, 20:26 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
http://www.hogwartsekspresi.com/lejantlar-karakter-kartlary-f164
Perfect Li(f)e Yazarı

Kadın

MesajKonu: Geri: Quidditch Sistemi ile İlgili Açıklamalar [Mutlaka Okuyun]   Quidditch Sistemi ile İlgili Açıklamalar [Mutlaka Okuyun] Icon_minitimeCuma 05 Eyl. 2008, 13:21

KURALLAR

* Oyuncu bir mesajında en fazla bir hamle yapabilir.
Doğru: Quaffle'a doğru uzanıyorum.

Yanlış: Quaffle'a uzanıyorum ve çemberlere uçuyorum.
[Nedeni quaffle'ı tutup tutmadığını Dm'nin belirleyecek olması.]

* Oyuncu sadece hamlesini yazabilir, sonuçları ona gelen zar doğrultusunda DM belirler.
Doğru: Snitch'e doğru hamlemi yapıyorum.
Yanlış: Snitch'e uzanıyorum ve tutuyorum.

* Oyuncu şimdiki zaman kullanmalıdır.
Doğru: Gözlerimle bir bludger arıyorum.

Yanlış: Tüm sahayı tarıyordu, bludger görmek için pür dikkat kesilmişti.

* Oyuncu, özellikle Vurucular, amaçlarını veya hedeflerini belirtmelidir.
Doğru: Bludger'a doğru hızla vuruyorum, amacım Ainra'yı vurmak.
Ya da;
Bludger'a doğru hızla vuruyorum, hedefim Ainra.
Yanlış: Bludger'a doğru vuruyorum.

* Oyuncu; hamlesini yapar ve hedefini belirlerken; yazdıklarını ufak betimlemelerle desteklemeli, yaratıcılığından faydalanmalıdır. Kuru, basit bir hamle yerine; süslenmiş bir cümle daha hoş görünecektir.
Doğru: Quaffle'i tuttuğum gibi artistik bir şekilde dönerek bana paralel uçan Marv'a göz kırpıyorum; bir yandan da topu çemberlere savururken.
Yanlış:
Quaffle'i tuttuğum gibi çemberlere fırlatıyorum.

En son Elizabéth Adrianna Malfoy tarafından Cuma 12 Ara. 2008, 21:21 tarihinde değiştirildi, toplamda 3 kere değiştirildi
Perfect Li(f)e Yazarı

Kadın

MesajKonu: Geri: Quidditch Sistemi ile İlgili Açıklamalar [Mutlaka Okuyun]   Quidditch Sistemi ile İlgili Açıklamalar [Mutlaka Okuyun] Icon_minitimeCuma 05 Eyl. 2008, 13:23

Açıklama
Evet arkadaşlar, zar sistemini iyi tanıyan ve fazlasıyla eğlenceli bulan biri olarak görüşlerinizi almak isterim bu konuda ama önce neden bu sistem diye soranlarınız olursa birkaç şey söylemek istiyorum. Rp'yi ne kadar çok sevdiğim ve Rp yapmaktan ne kadar çok zevk aldığım ortada fakat bizim geçen sezonda yapmaya çalıştığımız sistemle çok çok zor Quidditch maçları olacağını biliyorum. Hatta gördüğümüz gibi maçları yapma imkanımız bile olmuyor çünkü bırakın 3-4 kişinin bir arada Rp yapmasının zorluğunu, tam 14 kişi peş peşe Rp'ler yollayacak ve hepsinin aynı anda online olabileceği düşünüldüğünde bile kişi başına yarım saat versen [uzun ve özenle yapılacak rp'ler olacağı için] tam 1 tur, 7 saatte tamamlanacak xD Düşünsenize... Ki kişiler birbirlerinin Rp'lerinden bağımsız yazamayacakları için kendi Rp'lerini, hem diğerlerini bekleyip yazmalılar hemde kendilerinden önce ki tüm Rp'leri teker teker okumalılar. Bu sistemin zorluklarından sadece birkaçı.. Çok fazla uzatmama gerek olmadığı için ben zar sisteminden kısaca bir bahsedip kolaylıklarını anlatacağım size ^^

Quidditch Zar Sistemi d20'lik [20 yüzlü, 1'den 20'ye kadar rakam barındıran zar] ve d10'luk [10 yüzlü, 1'den 10'a kadar rakam barındıran zar] olmak üzere toplam iki zarla oynanır. 20 yüzlü zar kişilerin hamlelerinin sonuçları için, 10 yüzlü zar ise kişinin kaç canı kaldığı için atılır. Daha basit bir dille açıklamak gerekirse şöyle anlatayım. Mesela ben Ell karakteri ile kovalayıcı olarak hamlemi yazıyorum;

Elizabéth: Quaffle'ı tutmak için hamlemi yapıyorum.

Diğer takımdan bir başka kovalayıcı da kendi hamlesini yazıyor;

Lliy: Quaffle'a uzanıyorum, onu Elizabéth'ten önce tutmalıyım.

DM ise önce Ell için daha sonra Lily için 20'lik zarları atıp kime daha yüksek rakam geldiyse, onun lehine olan sonucu yazıyor.

Ell (8), Lily (15) : Quaffle Lily'de.. gibi.

10 yüzlü zar ise herhangi bir hasar durumunda kullanılıyor. Mesela biri bana bludger fırlattı ve isabet ettirdiyse, benim için hasar zarı atılıyor. Normalde herkesin 10 can sayısı var. Bana atılan hasar zarı 1 geldi diyelim;

10-1=9

Dm : Bludger seni neredeyse sıyırıyor, iyi kurtuldun .. gibi bir şeyler yazıyor, o Dm'nin hayal gücüne kalmış artık ^^

Hmm başka ne kaldı, mesela Arayıcılar. En zor iş onların, önce snitch'i görmek için hamle yazarlar;

Pür dikkat Snitch'i arıyorum gibi.. Zarları yüksek geldi diyelim - ki Snitch'i görmek için en az bi 17 gelmesi lazım zarın - bu seferde hamle yazarlar

Uzanıp Snitch'i tutmak için hamle ediyorum

Bu sefer 20 gelmesi lazım zarları, aksi halde tutamazlar xD Tuttun tuttun yoksa kaçırıyorsun Snitch'i tekrar.. Vurucularında buna benzer durumları, onların ki kadar zor olmasa da. Önce Bludger arıyorlar, zarları yüksek gelir de bulurlarsa, hedefi göstererek hamlelerini yapıyorlar;

Bludger'a tüm gücümle vuruyorum, hedefim Ell... gibi.
Perfect Li(f)e Yazarı

Kadın

MesajKonu: Geri: Quidditch Sistemi ile İlgili Açıklamalar [Mutlaka Okuyun]   Quidditch Sistemi ile İlgili Açıklamalar [Mutlaka Okuyun] Icon_minitimeCuma 05 Eyl. 2008, 17:58

Arayıcılar dışında karşı takımdan herhangi bir oyuncuya omuz atababilirsiniz. Başarı için zarınızın 16 ve üstü gelmesi gerekir.

Tüm oyuncuların dikkat ve konsantrasyonunu dağıtmak adına hamlelerde yapabilirsiniz, bunun için gerekli zar ise 18 ve üstüdür.

Quidditch Sistemi ile İlgili Açıklamalar [Mutlaka Okuyun]
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-