Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAnasayfa  EkspresEkspres  GaleriGaleri  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Rp Yorumlama

+30
Karyn Mia Silethe
Froggy
Constantia Inés Kalliope
Sidus
Indis Oak J. Engelbert
Stéfania Dora Miason
Lily L. Black
Samara Y. Laura D'Owen
Adolf Maynard Griswald
Daphne GreenGrass
Daphne Zoe Launy
Charlie von Diederich
Beverly Joanne Dore
Madeleine Violet Miller
Stefania Valérie Bécaud
Tatyana Johnson
Christophér Thomás Austin
Marveille Croweix
Nicole Marissa Magdalene
Severus Rodney Anthony
Emily L. Black
Vynsja Croweix
Johnny Amoux Malfoy
Odessa Meredith Poulter
Pulcher
Genevieve Tessa Malfoy
Rocio Sycorax Malfoy
Rollet
South Anon Icevita
John Stewen Peterson
34 posters
Sayfaya git : Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sonraki
YazarMesaj
Samara Y. Laura D'Owen

Samara Y. Laura D'Owen

Kadın
Ruh hali : Rp Yorumlama - Sayfa 6 10nm9
Kan statüsü : Safkan
Galleon : 11910
Ekspresso Puanı : 0

Rp Yorumlama - Sayfa 6 Empty
MesajKonu: Geri: Rp Yorumlama   Rp Yorumlama - Sayfa 6 Icon_minitimeCuma 08 Ağus. 2008, 19:33

Vayy... Daff'ım, yorumlayalım ikizimin mükemmel rplerini.

Uzun zamandır rpsine rastlayamasam da tatildedir ya da ufak sorunlar yüzünden siteye girememiştir diye yorumluyorum kendimce. Rpleri gerçekten harika, renklendirmeler, betimlemeler... Yeterince duygu var içerisinde, bir kaç boşver deyip salladığı rpler vardı önceden özensiz yazılmış. Ama eskiden diyoruz ve geleceğimize bakıyoruz tabii.

Rpleri bir harika, dediğim gibi her şey olduğundan ne az ne de fazla. Kıvamını iyi tutturuyor kanımca^^

Not:Lütfen gerçekler...
http://hogwartsekspresi.com/lejantlar-karakter-kartlary-f164/sam
Froggy
Ev Cini
Froggy

Erkek
Ruh hali : Rp Yorumlama - Sayfa 6 Danceuy7
Kan statüsü : Yaratık?
Galleon : 11680

MesajKonu: Geri: Rp Yorumlama   Rp Yorumlama - Sayfa 6 Icon_minitimeCuma 08 Ağus. 2008, 22:23

Sidus demiş ki:

Not:Bu aksi atadamın tek bir rpsi var henüz.(adam bulamıyorum ne yapayım?)Neyse Karanlık ormandaki "Merak ve Bela adlı başlığa bakıp yorumlarsanız sevinirim...

Ben yaparım Sidus ama bir ev cininin yasak ormanda işi ne :cheesy:

Neyse.. Samara.. Efendinin rp'leri okuduğum kadarıyla gayet uzun ve sanırım duygular var.. Yani bilmiyorum çok raslamadım rp'lerine de..
http://www.hogwartsekspresi.com
Samara Y. Laura D'Owen

Samara Y. Laura D'Owen

Kadın
Ruh hali : Rp Yorumlama - Sayfa 6 10nm9
Galleon : 11910

MesajKonu: Geri: Rp Yorumlama   Rp Yorumlama - Sayfa 6 Icon_minitimeCuma 08 Ağus. 2008, 22:31

Rastlamamak. O.o Rplerimle dolu derslikler^^

Froggy... Rpsi sadece Noel Balosuna Hazırlık da görünüyor, ona göre yorumlayayım bari^^ Rplerin biraz daha uzatılabilir, betimlemelerin genişletilmesi şart zaten. Ayrıca renkler pek hoş gelmedi bana, ne bileyim fazla koyu gibi. Daha soluk renklerle yazmanı öneririm, gerçi eski bir rp ama... Lily adına konuşulacak olursak tabii ki de rpleri çok güzel, ama bazılarında önemsemeyip sanki yarım yamalak yazmışsın gibi geliyor bana.
http://hogwartsekspresi.com/lejantlar-karakter-kartlary-f164/sam
Froggy
Ev Cini
Froggy

Erkek

MesajKonu: Geri: Rp Yorumlama   Rp Yorumlama - Sayfa 6 Icon_minitimeCuma 08 Ağus. 2008, 22:52

Yarım yamalak ? Ben görmediysem sende görmemişsin Nicole xD Mutfağa baksaydın rP'm olduğunu görürüdn orada da.. yani en son vardı.. Koyu renge gelince rp'de betimlemede mat ve işte koyu ama açık ( nası oluosa ) göz yormayan renkler tercih ederim genelde Razz Froggy'de deney yapıyorum Razz Senin rplerinle ilgili olaraksa.. yorumum aynı..
Indis Oak J. Engelbert

Indis Oak J. Engelbert

Kadın
Ruh hali : Rp Yorumlama - Sayfa 6 43772825vu8
Galleon : 11549

MesajKonu: Geri: Rp Yorumlama   Rp Yorumlama - Sayfa 6 Icon_minitimeCuma 08 Ağus. 2008, 23:10

Betimlemeler oldukça zayıf, geliştirilse daha kaliteli bir rp sağlanabilir. Sanki bu karakterle bocalamış gibi, ya da ilk rpsini okuduğum için baana öyle geldi. Samara'nın söylediğini tekrar etmek istiyorum, renkler bana da çok cazip gelmedi, göze hitap etmediği bir gerçek, gerçi bir deneme olduğunu belirtmişsin o nedenle önemsemiyorum. Biraz daha içerik katabilirsin, ayrıntıya girebilirsin, hem rpyi uzatmanıda kolaylaştırır bu.
Froggy
Ev Cini
Froggy

Erkek

MesajKonu: Geri: Rp Yorumlama   Rp Yorumlama - Sayfa 6 Icon_minitimeCuma 08 Ağus. 2008, 23:33

Bu karakterle rp yapacak biri olsa değişik renk denemeleri yapacağım daha ^^ ya da bir renge karar verip biran önce ^^

Eee... Rp'leri bana gayet iyi göründü açıkçası... RP'leri diyorum seçmen şapka ve göl kenarında mı varı emin değilim ama rastladıydım :S Betimlemeydi filan diye yorumlayacak kadar da rastlamadım yanlız xP
Karyn Mia Silethe
Muggle
Karyn Mia Silethe

Kadın
Ruh hali : Rp Yorumlama - Sayfa 6 90752870na1
Galleon : 11682

MesajKonu: Geri: Rp Yorumlama   Rp Yorumlama - Sayfa 6 Icon_minitimePaz 10 Ağus. 2008, 18:59

Froggy olarak uzun zamandır Rp yapmadığın için, Lily'nin Rp'lerini yorumlayayım ^^

Biçim olarak Rp'lerin bayağı gelişti. Yazı boyutunu küçültmen daha derli toplu olarak gözükmesini sağlamış. Renk uyumu da oldukça güzel. Bir de karşındakinin sözlerini alıntılamasan -Bunu Muggle Araştırlamarı Rp'ne dayanarak söylüyorum:P- çok iyi olur. İçerik olarak da karakterinin duygularını çok iyi yansıtıyorsun. Özellikle üvey annene olan nefretini dile getirişin çok hoş xD Betimlemelere ihtiyaç var birazcık. Onun dışında oldukça hoş ^.^

http://hogwartsekspresi.com/lejantlar-karakter-kartlary-f164/kar
Roxanne Elena Miller
Ölüm Yiyen
Roxanne Elena Miller

Kadın
Ruh hali : Rp Yorumlama - Sayfa 6 Yuppirt8
Galleon : 11873
Ekspresso Puanı : 1

MesajKonu: Geri: Rp Yorumlama   Rp Yorumlama - Sayfa 6 Icon_minitimePaz 10 Ağus. 2008, 19:42

Bu ismi birkaç sitede daha görmeye başladım. Aktif biri ki bu en az iyi Rp yazmak kadar önemli bence. Yazdıkalrına gelince, Maglor ile ormandaki rplerini okumuştum. Gözüme çarpan yanlış birşey olmadı, genel olarak güzel. Betimeleme, uzunluk, renklendirme vs yerinde gözüküyor.
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: Rp Yorumlama   Rp Yorumlama - Sayfa 6 Icon_minitimePtsi 11 Ağus. 2008, 03:18

Hiç bir rpsini okumadım:S Ne yalan söyliyeyim:D
Odessa Meredith Poulter
Cadı
Odessa Meredith Poulter

Kadın
Ruh hali : Rp Yorumlama - Sayfa 6 Heyup7
Kan statüsü : Melez
Galleon : 11585

MesajKonu: Geri: Rp Yorumlama   Rp Yorumlama - Sayfa 6 Icon_minitimePtsi 11 Ağus. 2008, 12:28

Paula... Öncelikle söylemem gereken, görselliğinin zayıf olduğu. Paragrafların arasında fazla boşluk bırakıyorsun, ki bu rp'nin geneline yansımayınca kötü bir görünüm ortaya çıkıyor. Renk seçimi sana ait zaten. Tırnak işaretlerinden sonra boşluk bırakman da gözüme takılan ayrı bir hata. Onun dışında içeriğini her geçen gün geliştirdiğini düşünüyorum. Eleştirileri dikkate alıyor ve hatalarını düzeltiyorsun ^.^

- Ve bu arada, burası rp yorumlama alanı. Sırf kendi rp'lerini yorumlatmak için, hiçbir rp'sini okumadığın üyenin mesajının altına "okumadım." yazman çok yanlış bir davranış. Hiçte etik değil. Umarım bunu da dikkate alırsın ^.^
http://hogwartsekspresi.com/lejantlar-karakter-kartlary-f164/ode
Nicole Marissa Magdalene
Fontjoncouse Otel Ortağı
Nicole Marissa Magdalene

Kadın
Ruh hali : Rp Yorumlama - Sayfa 6 Friendssx9
Galleon : 12289
Ekspresso Puanı : 75

MesajKonu: Geri: Rp Yorumlama   Rp Yorumlama - Sayfa 6 Icon_minitimePtsi 11 Ağus. 2008, 15:22

Rplerine kendi kişiliğini katıp betimlemelerin üstünde durman benim çok hoşuma gidiyor. Rplerini takip edip örnek almışlığım vardır. Hatta okurken ilk çok uzun diye üşenirim ama okuduğum anda kendimi içinde bulup bir anda bitmiş olduğunu hissederim. Çok güzel rp yapıyor eksiği gediği yok benim gibi acemilere iyi bir örnek olsa gerek. :)
Severus Rodney Anthony
Muggle
Severus Rodney Anthony

Erkek
Ruh hali : Rp Yorumlama - Sayfa 6 10811077vl2
Galleon : 11792

MesajKonu: Geri: Rp Yorumlama   Rp Yorumlama - Sayfa 6 Icon_minitimePtsi 11 Ağus. 2008, 17:03

Severus Rodney Anthony demiş ki:
Kendini geliştirme konusunda oldukça hırslı ve istekli. Bu göze çarpıyor. Uzunluk git gide artıyor. Betimlemeler güzelleşiyor. Birde şu yeşilden vazgeçerse çok güzel olur. Bu konuda ısrar etmeyeceğim çünkü, herkesin renk zevki ayrıdır değil mi? Paragrafları biraz daha uzun yazmanı öneririm. Bir rp'nde gördüm 3 cümle yazıp yeni bir paragrafa geçmişsin. Bu rp'yi uzun gösteriyor, ama bana kalırsa bir yandan da kötüleştiriyor. Neyse ben fazla konuştum galiba. xP Çok daha iyi rp'ler çıkaracağına eminim.. ^.^
Bu yorumuma bir ekleme yapayım. Paragraf sorununu yavaş yavaş düzeltmeye başlamışsın. Bu rp'nin çok daha hoş gözükmesini sağlıyor ^.^

Not: Uzun uzun, detaylı bir yorum istiyorum.
http://hogwartsekspresi.com/lejantlar-karakter-kartlary-f164/sev
Odessa Meredith Poulter
Cadı
Odessa Meredith Poulter

Kadın
Galleon : 11585

MesajKonu: Geri: Rp Yorumlama   Rp Yorumlama - Sayfa 6 Icon_minitimePtsi 11 Ağus. 2008, 17:29

Uzun uzun, detaylı bir yorum? Peki madem ^.^ Öncelikle belirtmek istediğim; fikirlerini hoş bulduğum. Kurgulama yeteneğin oldukça iyi. Uzun uzun yazabiliyorsun zorluk çekmeden. Renk uyumun da gayet güzel, zaten çok aşırıya kaçmadıkça buna karışmanın doğru olduğunu düşünmüyorum. Gördüğüm kadarıyla yazım - noktalamada bir problem yaşamıyorsun, anlatım bozukluğu da yapmıyorsun. Arada sırada bir olaydan diğerine geçerken kopukluk olabiliyor ama o hata herkeste var. Yani, severek okuduğum akıcı rp'lerin sahibi. Başarılarının devamını diliyorum ^.^

* Yararlı ve uzun bir yorum bekliyorum. =)
http://hogwartsekspresi.com/lejantlar-karakter-kartlary-f164/ode
Johnny Amoux Malfoy
Tılsım Profesörü
Johnny Amoux Malfoy

Erkek
Galleon : 11809

MesajKonu: Geri: Rp Yorumlama   Rp Yorumlama - Sayfa 6 Icon_minitimeÇarş. 13 Ağus. 2008, 01:01

Ravenclaw'ın en iyi rp'cileri listesi arasında kendine gerçekten önemli bir yer edindirdi. Hatta bunu sitede en iyi rp yapan kişiler arasında diye değiştirebilmem mümkün. Gerçekten çok güzel rp'lerin. Neredeyse hiç yazım veya imla hatan olmuyor. Herhalde koymadan önce kontrol ediyorsun. Rp'lerini zevkle okuduğum dört kişiden birisin. O dört kişiyi söylemiyim burda ^^ Betimlemelerin süper. Özellikle Yasak Orman Ziyareti başlığı altında yaptığın rp'yi üç kez okudum en az. Çünkü gerçekten çok güzel. Her yönüyle. Sende görebildiğim ve bir daha görmemeyi umduğum(!)tek eksik renk seçimi. Rp'yi okumadan önce, yani öylesine bir bakıldığında rp'nin renkleri - bu benim görüşümdür, başkası böyle düşünmeyebilir - fazlasıyla koyu ve fazlasıyla açık geliyor. Biraz karışık biliyorum. Fazla derine inmeyeyim bari. Ama renk uyumunu birazcık daha düzleştimeni istiyorum. Onun dışında harikasın. Diyecek başka bir şeyim yok.

* Güzel ve eksikliklerimi görebileceğim uzun bir yorum istiyorum -_-
http://www.hogwartsekspresi.com/lejantlar-karakter-kartlary-f164
Rocio Sycorax Malfoy
Azkaban Kaçağı
Rocio Sycorax Malfoy

Kadın
Ruh hali : Rp Yorumlama - Sayfa 6 Yuppirt8
Galleon : 11956
Ekspresso Puanı : 20

MesajKonu: Geri: Rp Yorumlama   Rp Yorumlama - Sayfa 6 Icon_minitimeÇarş. 13 Ağus. 2008, 01:22

O. Meredith Poulter demiş ki:
- Ve bu arada, burası rp yorumlama alanı. Sırf kendi rp'lerini yorumlatmak için, hiçbir rp'sini okumadığın üyenin mesajının altına "okumadım." yazman çok yanlış bir davranış. Hiçte etik değil. Umarım bunu da dikkate alırsın ^.^

Katılıyorum.. Neyse beni yok sayın, ben sadece yorum belirttim.

En son Johnny yorumlanacaktı xD
Daphne Zoe Launy
Son Dakika Editörü
Daphne Zoe Launy

Kadın
Galleon : 12067
Ekspresso Puanı : 7

MesajKonu: Geri: Rp Yorumlama   Rp Yorumlama - Sayfa 6 Icon_minitimeÇarş. 13 Ağus. 2008, 04:06

Anlatımlarını çok aşırı derecede süslemesini beğenmiyorum. Çünkü sahneler, kafamda resim gibi canlanmıyor o zaman. Onun dışında güzel :zuha:
Lycaon
Kurtadam
Lycaon

Erkek
Ruh hali : Rp Yorumlama - Sayfa 6 Snrrn8
Galleon : 11601
Ekspresso Puanı : 3

MesajKonu: Geri: Rp Yorumlama   Rp Yorumlama - Sayfa 6 Icon_minitimeÇarş. 13 Ağus. 2008, 16:49

Anon'la Rplerini okumuştum.. Kendini biraz daha geliştirebilirsin, küçük de olsa eksiklerin var. Tasvire ve karakaterin düşüncelerine daha çok yer vermelsin. Bir de konuşmaları yazarken satır atlasan daha kolay okunur.

Nex Furvus'daki Rplerimi okumuş biri yorum yazarsa sevinirim.
Johnny Amoux Malfoy
Tılsım Profesörü
Johnny Amoux Malfoy

Erkek

MesajKonu: Geri: Rp Yorumlama   Rp Yorumlama - Sayfa 6 Icon_minitimeÇarş. 13 Ağus. 2008, 23:30

Hemen yazıyım. Mükemmel. Özellikle Nex Furvus'un soğukluğunu anlatan o rp'lerin. Zaten Rocio'nun ikinci hesabıydın değil mi :) Kusursuz, gerçekten.

*** Alttaki lütfen doğru düzgün bir yorum yaz ^^
Nicole Marissa Magdalene
Fontjoncouse Otel Ortağı
Nicole Marissa Magdalene

Kadın
Ruh hali : Rp Yorumlama - Sayfa 6 Friendssx9
Galleon : 12289
Ekspresso Puanı : 75

MesajKonu: Geri: Rp Yorumlama   Rp Yorumlama - Sayfa 6 Icon_minitimePerş. 14 Ağus. 2008, 00:13

Hmm bana diyorsun heralde. Rplerini rpye başladığım günden itibaren rastlandı eseri bir ders rpsinde okumuştum. Betimlemeler çok açıklayıcı ve olaylar insanı hiç sıkmadan peşi sıra geliyor. İnsanı merak ettirdiği için insanın okudukça başka rplerini de merak edip bekliyor açıkcası ben böyle düşünüyorum. Rp de hala kendimi yeni sayıyorum ve ısrarla sen ve senin gibi rp yapanların rplerini okumaya devam edeceğim=) İnşallah istediğin gibi bir yorum olmuşturXD
Lily L. Black
Sihirli Oyunlar ve Sporlar Dairesi Başkanı
Lily L. Black

Kadın
Ruh hali : Rp Yorumlama - Sayfa 6 44692542ju9
Galleon : 11934

MesajKonu: Geri: Rp Yorumlama   Rp Yorumlama - Sayfa 6 Icon_minitimePerş. 14 Ağus. 2008, 11:34

Bakalımm.. İyi bir yorumcu değilim ama beni yorumlayan uzun ve düzgün yorrumlar umarım xD Bir de dürüst xP neyse xD

RP'lerin gördüğüm kadarıyla iyi. Değişik yazı renklerin var ve paragraf atlamadığın rplerine denk geldim sanırım. Bir onlar gözüme takıldı biraz. Dediğim gibi ben pek iyi yorumlayamam =) ama benim gördüklerim bunlar =P
Johnny Amoux Malfoy
Tılsım Profesörü
Johnny Amoux Malfoy

Erkek

MesajKonu: Geri: Rp Yorumlama   Rp Yorumlama - Sayfa 6 Icon_minitimePerş. 14 Ağus. 2008, 12:39

En çok gelişme kaydeden öğrencilerden biri. Sitede en iyi rp yapanların arasında kendisine gerçekten önemli bir yer edindirdi. Ama bunu hak ediyorda. Özellikle şu Yasak Orman Ziyareti rp'sini çok beğendim diğer rp'lere kıyasla. Bu yazacaklarım benim görüşlerim ^^ Yasak Orman rp'sini çok ama çok uzatmışsın. Uzatmak için de sık sık rastlanmasa bile bazı yerler - ki bu da göze çarpmaz - gereksiz anlatımlarla dolu. Fazla da gereksiz değil aslında. Neyse... Onun dışında iyisin. Birde şey var. Hmm şu rüya varya. Onu beğendim ama rengini pek fazla beğenmedim. Rp'yi okumadan önce, ilk başta dışına bakılır değil mi? İşte dış görünüş açısından çok fazla iyi gözükmüyor. Ama yine de iyi gözüküyor. Bu iki şeyin dışında gerçekten çok güzel rp'lerin. Bu arada Yasak Orman Ziyereti rp'ni yorumladım

* Eksiklerimi görebileceğim düzgün bir yorum istiyorum ve uzun bir yorum...
Lily L. Black
Sihirli Oyunlar ve Sporlar Dairesi Başkanı
Lily L. Black

Kadın
Ruh hali : Rp Yorumlama - Sayfa 6 44692542ju9
Galleon : 11934

MesajKonu: Geri: Rp Yorumlama   Rp Yorumlama - Sayfa 6 Icon_minitimePerş. 14 Ağus. 2008, 13:26

xD yorumlanabilecek görünürdeki bir kaç rpmden ondandır xD

Şimdi sana gelince.. Rp konusunda Severus ve sen sitede en gelişme kaydedenlersiniz herhalde.. Yani ilk geldiğinizdeki rp'lere göre ^^ Eksik olarak pek bir şey olmasa da uzun rp'lerde arada üç gün önce, bir kaç saat önce v.b. şeyler rp'yi.. bozmuyor da.. yani err.. İşte.. Bunu rp'de daha detaylı olarak ta anlatabilirsin üç günün geçişini ya da bir cümlede geçmiş olduğunu.. Tabi bu bence ^^ Bunun dışında rp renkleri var görünüş açısından xD Eh ne diyebilirim ki yeşil ve kırmızıyı hatırlıyorum Laughing Düşünceler bazen ( çok düşünce kullanmıyorsun gerçi ama * * arasında oluyor bazen biraz sanırım :S ) renksiz oluyor bilerek mi rastlantı mı bilmiyorum tabi de ( şahsen istemeden çok yaparım xP ) Onlar renkli olsa daha hoş durabilir belki.. Err... Uzun oldu mu yeterince xP
Elina Lora Dark

Elina Lora Dark

Kadın
Ruh hali : Rp Yorumlama - Sayfa 6 10811077vl2
Galleon : 11566

MesajKonu: Geri: Rp Yorumlama   Rp Yorumlama - Sayfa 6 Icon_minitimeCuma 15 Ağus. 2008, 13:06

Lily, Lily ...

Rplerindeki anlatım bozuklukları biraz dikkatimi çekti, Rp renklerini biraz canlandırman bizim için çok daha iyi olur, sadece konuşmalara biraz renk vermelisin, bunlar haricinde betimlemelerin güzel ... Bunlara da biraz dikkat edersen rplerinin çok daaha güzel olacağına inanıyorum...
Karyn Mia Silethe
Muggle
Karyn Mia Silethe

Kadın
Ruh hali : Rp Yorumlama - Sayfa 6 90752870na1
Galleon : 11682

MesajKonu: Geri: Rp Yorumlama   Rp Yorumlama - Sayfa 6 Icon_minitimeCuma 15 Ağus. 2008, 18:59

İlk olarak bence karşındakinin uzun uzun söylediklerini aynen alıntılamamalısın. Kısa bir kaç cümle belki gerekli ama tüm konuşmayı almak bence pek iyi değil. Sonra biraz daha karakterinin duygularına, düşüncelerine ve ortam betimlemelerine ağırlık vermelisin. Anlatım bozuklukları oluyor bazen; o çoğu kişi de olur gerçi. Bir de arada yazım ve imla hataları oluyor. Yazılarını Word'de yazarsan bu sorun ortadan kalkar ^^
http://hogwartsekspresi.com/lejantlar-karakter-kartlary-f164/kar
Indis Oak J. Engelbert

Indis Oak J. Engelbert

Kadın
Galleon : 11549

MesajKonu: Geri: Rp Yorumlama   Rp Yorumlama - Sayfa 6 Icon_minitimeCuma 15 Ağus. 2008, 22:21

İlk okuduğum rpsine göre kendini geliştirmiş diyebilirim. Betimlemeler ve karakteri yansıtışını sevdim.

Rp Yorumlama
6 sayfadaki 7 sayfasıSayfaya git : Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sonraki
 Similar topics
-
» Rp Yorumlama
» ~ Rp Yorumlama ~
» Rp Yorumlama